Дієта при сечокам’яній хворобі

Якою має бути дієта при каменях у нирках?

Дуже часто буває таке, що людина і не здогадується, що хворіє сечокам’яною хворобою до першого у своєму житті нападу ниркової коліки. Коли просто нестерпний біль крає пацієнта, то вщухає, то знову повертається, людина стає згідна на все, аби вгамувати цей біль. Адже такого стану можна було і не допустити, якщо час від часу стежити за станом свого здоров’я і дотримуватися принципів раціонального харчування.

Дієтичне харчування особливо важливо, якщо мова йде про сечокам’яну хворобу. Воно здатне, як попередити захворювання, так і не допустити повторних нападів ниркової коліки, в деяких випадках однієї дієтотерапії достатньо, щоб вилікувати уролітіаз (сечокам’яна хвороба).

Причини утворення каменів у нирках

Сечокам’яна хвороба (СКХ) – це поліетіологічне захворювання. Всі причини і сприятливі фактори можна поділити на дві групи: екзогенні або зовнішні, ендогенні або внутрішні.

Екзогенні фактори уролітіазу:

 • кліматичні умови (частіше СКХ хворіють мешканці жаркого клімату – концентрація сечі через зневоднення);
 • порушення повноцінного харчування, дефіцит в їжі вітамінів, мікроелементів;
 • недостатня добова кількість рідини, яку вживає людина;
 • гіподинамія (малорухливий спосіб життя);
 • прийом деяких лікарських препаратів.

 

Ендогенні фактори уролітіазу:

 • вроджені аномалії розвитку органів сечовидільної системи;
 • захворювання ендокринної системи (первинний і вторинний гіперпаратиреоїдизм);
 • зміни нормальної кислотності сечі;
 • запальні захворювання сечовивідних шляхів (пієлонефрит, цистит);
 • вроджені порушення обміну речовин (ферментопатії);
 • подагра;
 • порушення уродинаміки (нормального відтоку сечі);
 • нейрогенні захворювання сечових шляхів;
 • захворювання, які потребують тривалої іммобілізації людини (переломи кісток, інсульти тощо);
 • порушення функції печінки і ШКТ.

 

Види ниркових каменів

Найпоширенішою є класифікація каменів за хімічним складом. Чому так важливо знати склад каменів? Тому що всі лікувальні заходи, методи профілактики та дієта при каменях у нирках буде залежати від їх складу.

1. Кальцієві камені.

Більше 80% всіх каменів у нирках є кальцієвими. Існує 2 основних види кальцієвих каменів:

 • оксалатні;
 • фосфатні.

Оксалатні камені – це солі кальцію щавлевої кислоти. Вони утворюються при нормальній кислотності сечі. На вигляд вони щільні, мають коричневий колір, неправильну форму, шипувату поверхню, що призводить до постійного травмування слизової оболонки. Такі сполуки майже нерозчинні, тому зачасту не піддаються медикаментозній терапії. Часто оксалатні камені утворюються у людей, які ведуть здоровий спосіб харчування. Із-за великої кількості вмісту щавлевої кислоти в свіжих овочах і цитрусових фруктах (апельсин, лимон тощо).

Фосфатні камені – це кальцієві солі фосфорної кислоти. Утворюються в умовах лужної сечі. Вони м’які, легко кришаться (і тому добре піддаються дробленню), різної форми, з гладкою поверхнею, мають сірий колір. Такі камені можна розчинити мінеральними водами і кислуватими соками. Наприклад, брусниця при каменях у нирках використовується саме в даному варіанті каменеутворення.

Всі кальцієві камені рентгеноконтрастні, тобто їх можна діагностувати за допомогою рентгенографії (видно на знімках). Рідше зустрічаються карбонатні кальцієві камені (білі, дуже кришаться).

2. Уратні камені.

Вони зустрічаються рідше, ніж кальцієві камені, але частіше ніж інші. Основна причина таких утворень – це подагра, коли в організмі порушується метаболізм сечової кислоти. На вигляд вони тверді, рівні, цегляного кольору, утворюються в кислому середовищі сечі. Цей вид каменів рентгенонегативний (не виявляється на знімках). У діагностиці допомагає УЗД і аналіз сечі. Уратні камені добре розчиняються.

3. Змішані камені.

Найчастіше камені мають змішаний характер.

4. Білкові камені.

5. Цистинові камені.

6. Холестеринові камені.

Основні принципи лікування і дієта при оксалатних каменях у нирках

Оксалатні камені утворюються в кислій сечі, тому щоб запобігти їх подальше утворення необхідно здійснювати дії, які направлені на злужнення сечі. Також необхідно виключити потрапляння в організм речовин, які перетворюються в оксалати і самих оксалатів з їжею.

Основні принципи консервативного лікування оксалатного уролітіазу:

 • контроль кислотності сечі;
 • спеціальна дієтотерапія;
 • прийом препаратів, що зв’язують кальцій;
 • регулярні профілактичні курси фітотерапії;
 • дотримання водного режиму (до 2 л рідини в день);
 • лікування запальних уражень сечовивідних шляхів.

Дієтотерапія – дуже важлива в лікуванні оксалатних каменів і при їх профілактиці. Меню при каменях у нирках оксалатного характеру потрібно складати з урахуванням продуктів, які можна їсти, які необхідно обмежити і тих, які потрібно строго виключити.

Не рекомендується до вживання

З раціону суворо виключають листові овочі (щавель, шпинат, ревінь), буряк, томати, селера, редис, квасоля, соя, горох, брюссельську капусту, гриби, журавлину, сливи, червону смородину, інжир, шоколад, цукерки, желатин, перець, гострі приправи, какао, алкоголь, кава, солоні сири, м’ясні бульйони, ковбаси, холодець, жирні сорти м’яса, копчену рибу, жирні сорти риби.

Необхідно обмежити

Обмежити вживання таких продуктів, як м’ясо, рибу, молоко, сир, вершки, яйця, гриби, картопля, цукор, мед, не міцний чай, сіль, цибулю, часник, оцет.

Дозволено їсти

Можна без обмежень нежирні м’ясо та рибу, вершкове масло, рослинні жири, крупи, хлібобулочні вироби, овочеві супи (крім тих, які не можна), кольорова капуста, кавун, баклажани, морква, огірки, фрукти, ягоди. Із зелені петрушки від каменів у нирках в даному випадку підходить найбільше. Можна пити відвари та чаї з додаванням петрушки.

 

Дієта при фосфатних каменях у нирках

Фосфатні камені утворюються в лужній сечі. Для їх розчинення і профілактики утворення необхідно дотримуватися дієти, яка підкислює сечу.

Не рекомендується до вживання

Не можна вживати копченості, консерви, молоко, сир, яйця, молочні каші, хлібобулочні вироби з пшеничного борошна, овочі, овочеві супи, борщі, свіжі фрукти, алкоголь, гострі закуски і приправи.

Необхідно обмежити

Помірно вживати такі продукти, як сметану, яйця, свіжі овочі і фрукти.

Дозволено їсти

Дозволено без обмежень вживати м’ясо, м’ясні вироби, рибу, м’ясні і рибні бульйони, ікру, вершкове і рослинне масло, каші на воді, макаронні вироби, запіканки, гриби, цукор і солодощі, чай, кавуни, відвар шипшини. Шипшина при каменях у нирках використовується для лікування і профілактики саме фосфатних каменів.

Дієта при уратних каменях у нирках

В основі утворення уратних каменів лежить підвищення концентрації сечової кислоти в крові. Таке явище спостерігають при порушенні процесів пуринового обміну, прийомі їжі, яка багата пуриновими сполуками, при зловживанні алкоголю, високобілкової дієти. Для боротьби з уратними каменями в якості дієти краще всього вибрати молочно-рослинну дієту.

Не рекомендується до вживання

Необхідно виключити з меню жирні сорти м’яса, риби, наваристі м’ясні і рибні бульйони, субпродукти, консерви рибні, шпинат, щавель, гриби, томати, шоколад, винні ягоди, сливи, яблука, червона смородина, какао, міцний чай, кава, алкоголь.

Необхідно обмежити

Нежирне м’ясо, рибу, сир, молоко, яйця, хлібобулочні вироби з пшеничного борошна, цибуля, часник, свіжі гриби, полуниця, оцет.

Дозволено їсти

Без обмежень можна вживати молочні супи та каші, вершкове і рослинне масло, риб’ячий жир, крупи, чорний хліб, кориця, кріп, петрушка, зелень, свіжі овочі і фрукти, цукор, солодощі, чай, кава, ягідні соки. Журавлина при каменях у нирках допоможе, якщо уратні камені.

При всіх видах уролітіазу можна вживати чай від каменів у нирках. Зазвичай до складу фіточаю для розчинення каменів у нирках входять кілька лікувальних трав, а доповнюють їх дія протизапальні та сечогінні компоненти складу. Це можуть бути березові бруньки, ромашка, шипшина, кукурудзяні рильця, брусничний і суничний лист та інші. Імбир при каменях у нирках використовувати можна, але його дія скоріше спрямована на профілактику запалення сечовивідних шляхів, ніж на каменеутворення.